Pomník jen těm, kteří bojovali proti Hitlerovi
    Liberecký (Kraj Liberecký) 13. ledna 2010 0:01

    Nový Bor - Překvapivého zastánce získali odpůrci pomníku zastřelených Němců, který rozděluje občany Nového Boru již několik let. Stal se jím bývalý premiér a předseda Strany práv občanů Miloš Zeman, který byl včera na návštěvě Českolipska. „Měl by to být památník, který by vyjadřoval úctu těm našim německým spoluobčanům, kteří bojovali proti Hitlerovi,“ řekl Zeman na Lesním hřbitově v Novém Boru.

    Spor o pomník vznikl v roce 2006, kdy zastupitelé města odhlasovali postavení pomníku sedmi Němcům, které příslušníci československé armády zastřelili několik dnů po konci druhé světové války. Pomník rozdmýchal nebývalé vášně, které obě strany ventilovaly především v Novoborském měsíčníku. Protože ani tyto diskuse situaci neuklidnily, rozhodlo se město uspořádat seminář s názvem Bor 45. Kauza poté doputovala do akademie věd, v níž by měli vědci rozhodnout, zda byli popravení Němci příslušníky NSDAP, jak tvrdí odpůrci pomníku.

    S historickou pravdou si Miloš Zeman včera hlavu nelámal. „Při setkání s panem starostou Nového Boru jsem navrhnul, že není dobré bourat památníky, ale že je dobré změnit jejich určení, protože původní zahrnoval mimo jiné osoby, které byly v SS, NSDAP, které dokonce údajně prováděly pokusy na politických vězních a těm bychom památník opravdu budovat neměli,“ uvedl Zeman.

    Podle jeho názoru by na památníku mělo být věnování těm německým spoluobčanům, kteří našli odvahu bojovat proti hitlerovskému režimu.

    Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj
    Autor:    * (frk, hs)