Příprava výsadby Lidické hrušně v Ivančicích, aneb dobrá duše, paní Abrahámová.

    V roce 2002, se uskutečnil zájezd do Lodže.  Společně s delegací z Lidic se akce zůčastnili také jihomoravští členové svazu bojovníků.  Mezi nimi i paní Marie Abrahámová.
    Na zájezdu do Polska jsem tenkrát bohužel chyběl, měli jsme v práci havárii a tak jsem neměl možnost se s paní Abrahámovou osobně seznámit.  Avšak moje žena se s ní sblížila natolik, že i po letech se velmi vřele přivítaly, když přijel z Ivančic autobus plný školních dětí a gymnazistů.
 
     Stalo se již tradicí, že OV ČSBS Brno-venkov, jehož předsedou je ing. Milan Fryčka pořádá každoročně zájezd do Lidic. Těchto zájezdů se vždy zúčastňují členové svazu bojovníků a školní mládež. Letos se zájezdu do Lidic zúčastnili studenti a pedagogové z Ivančic a žáci Základní školy Široká se svou učitelkou Mgr. Ludmilou Markovou.

    Předem jsme se s paní Abrahámovou dohodli, že přestože mají v Lidicích již pevný program, připravíme pro celý zájezd navíc malé překvapení.

    Naše Občanské sdružení bylo požádáno, zda-li by se mohla pro Ivančice zamluvit výsadba dceřiné hrušně. Od loňského podzimu jsme měli jeden štěp v kořenáči, ale nebylo jasné, zda se mu podaří přežít zimu.  Ta hruštička dlouhou dobu nenasadila ani růžek, ale když jsme jí dali před zimou do skleníku, štěp se zmátořil a tak jsme mohli dohodnout, že to „překvapení“ dětem připravíme.

    Vydařilo se!
 

    Na parkovišti u muzea předali členové OSL, paní Kalibová a Nešporová a pan Nešpor dětem mladou hrušeň, s vystrčenými zelenými lístečky, s tím, že si ji děti doma na školní zahradě vysadí a budou se o ni starat.
    Občanské sdružení Lidice společně s OV ČSBS Brno venkov pak v průběhu roku jistě najdou místo pro uspořádání výstavy hrušňové sbírky, tak jak se to sluší a praktikuje při výsadbách „Poslů naděje“ po republice.

    Je velice potěšující, že hruštička byla předána právě této škole. V areálu školy je již tři roky umístěn lidický památníček. Pedagogové a žáci spolu s paní ředitelkou ing. Špalkovou jsou zárukou, že se hruštičce bude v Ivančicích dařit.
 

    Přestože naše setkání bylo krátké, o to však bylo významnější! 
  
 Štěp - překvapení na parkovišti.
  Paní učitelka Marková se svými žáky přebírají hrušeň.
Paní Kalibová vítá paní Abrahámovou.
Předání dceřiné hrušně dětem z Ivančic 
a podepisování Pamětního listu.
 

    V pátek 24. dubna 2015 proběhla v Mateřské škole, Základní škole a Dětském domovu v Ivančicích, velká sláva. Za přítomnosti pana starosty Milana Bučka, studentů ivančického gymnázia, žen zastupujících Český svaz bojovníků za svobodu Brno-venkov a široké veřejnosti, zasadila paní ředitelka ing. Marta Špalková s dětmi vzácnou Lidickou hrušeň.

    Jedná se v pořadí již o sedmou hrušeň, která byla naroubována a darována v rámci projektu výsadby dceřiných štěpů. Tato hrušeň byla naší škole darována v Lidicích dne 21. dubna 2015 Občanským sdružením Lidice v rámci projektu ,,Posel naděje“ předsedou sdružení, panem Antonínem Nešporem.

    Děkujeme lidickým občanům za projevenou poctu.

    Marie Abrahámová
 
 Příprava k výsadbě
Paní ředitekla ing. Marta Špalková 
a pan starosta Milan Bouček
 
  
 
GPS: 49°6'5.732"N, 16°22'10.755"E
 
V areálu školy je umístěn pomníček odhalený ke 40 výročí vyhlazení Lidic.
 

Album s fotografiemi z výsadby v Ivančicích
 https://www.facebook.com/media/set/?set=a.620138544788172.1073742225.220214291447268&type=3