Victory in Europe Day = den vítězství v Evropě.

    Když jsem zmiňoval v článku  "O kamarádech ve zbrani" jednoho z mnoha spolubojovníků Josefa Horáka z 311 perutě RAF, ještě jsem neměl k dispozici snímek pomníku Václava Študenta z Hostivice.
    Dnes už ho mám, díky Josefu Horákovi, synovi Josefa Horáka, který mi poslal pár snímků z pietního aktu nazvaného "Victory in Europe Day", jehož se zúčastnil se svojí matkou Winifred na hřbitově v Brookwoodu - Surrey.
    Každoročně si vojenští přidělenci i civilisté připomínají hrdiny z druhé světové války, kteří, ač cizinci, bojovali za Británii. Jejich popel byl právě zde rozptýlen.
 

Náhrobek Václava Študenta 
z Hostivice
Ústřední pomník věnovaný ČSL příslušníkům, 
kteří padli v bojích ve Velké Británii
 
    Dny vítězství se slaví po celém světě.
    I u nás se oslavovalo už začátkem května v Plzni a okolí.
    Byl zde po letech odhalen pomník veliteli 3. americké armády Generálu Pattonovi. Osvobození Plzně americkou armádou v roce 1945 je věnováno muzeum "Patton Memorial Pilsen"
    http://www.lidovky.cz/plzen-70-let-od-valky-odhalila-pomnik-generala-pattona-p0d-/zpravy-domov.aspx?c=A150501_212438_ln_domov_sho

    Ve stejný den byla rovněž otevřena výstava k 75. výročí založení většiny československých perutí v RAF, která je věnována našim letcům a jejíž autorem je Filip Procházka, zakladatel Klubu vojenské historie 276th SQDN (reenacted)  RAF, o.s.  http://www.276.cz

    Zahájení výstavy se zúčastnili m.j. čeští, francouzští i američtí veteráni a pozvaní příbuzní hrdinů, o nichž výstava pojednává.
    Nad touto mezinárodní putovní výstavou převzal záštitu Velitel vzdušných sil Armády České republiky - brigádní generál Ing. Libor Štefánik. 
    http://www.acr.army.cz/struktura/spolecne-sily/zastupce-velitele-spolecnych-sil---velitel-vzdusnych-sil-79904/

    Výstava paralelně probíhá ve Velké Británii v místech  kde jednotlivé perutě vznikly a u nás v rámci Slavností svobody a při dnech otevřených dveří základen Vzdušných sil Armády České republiky a na Slovensku.
    Nejbližším dalším místem výstavy bude letiště ve Gbelích u Prahy. http://www.armyweb.cz/clanek/ceskoslovenske-perute-v-raf-byly-zalozeny-pred-75-lety

    Při přebírání záštity se pan generál Štefánik zmínil o své vlastní zkušenosti, kdy se již jako chlapec zúčastnil táborové hry pořádané Sokolem v Třebíči pod názvem  "Osudy kapitána Horáka", která mu v jeho mladém věku přiblížila cestu našich hrdinů do zahraničních armád, kde pak v boji proti fašismu mnozí ze statečných mladých mužů položili životy za naši svobodu.

    Dvojjazyčná výstava přináší velké množství fotomateriálu a popisuje osudy desítek odbojářů bojujících v RAF, včetně jejich poválečných osudů.
 
 

Velitel vzdušných sil České armády brigádní generál 
ing. Libor Štefánik přebírá záštitu nad výstavou. 
Vlevo autor výstavy pan Filip Procházka 
v anglické uniformě  RAF.
Úvodní stránka táborové hry 
z deníku tehdy třináctiletého 
Libora Štefánika
Závěrečné umístění v táborové hře 
nazvané:
"Osudy kapitána Horáka".
 
 

Videozáznam ze zahájení výstavy https://www.youtube.com/watch?v=L8bHFdFAajY&feature=youtu.be Pro zpravodaj 2.5.2015 připravil Antonín Nešpor foto autor. Reprofoto deníku se souhlasem majitele.