Mayrau - vzpomínka na horníky z Lidic

    V Hornickém skanzenu Mayrau jsou po ukončení těžby shromažďovány exponáty z důlní činnosti v kladenské uhelné pánvi. Nic nenasvědčuje tomu, že by se zde těžilo už pěkných pár let - tiché prostředí mezi budovami a těžní věží.
    Jak se sem svážely z postupně uzavíraných dolů různá technická zařízení a tamní provozy se rušily, přecházeli horníci do jiných zaměstnání, nebo do penze. Jejich osudy a práci spojenou s uhlím právě tento skanzen připomíná.

    Aby se nezapomnělo i na dávno minulé události, byly sem svezeny i pomníčky, které byly již dříve instalovány na okolních šachtách.
K těmto pomníčkům se každoročně pokládají kytice květin při pietním shromáždění, které skanzen a Klub přátel hornických tradic Kladno  pořádají.
    Na dnešní shromáždění přijely také delegace Lidických z místí organizace ČSBS, OV KSČM Kladno a Občanského sdružení Lidice.

    Po oficiálním aktu pozval vedoucí Hornického skanzenu Mayrau, pan Bořivoj Hasman, shromážděné k neformální besedě. Při kávě jsme pak   debatovali s ing. Štěpánem Matulou, místopředsedou Klubu hornických tradic a s několika dalšími členy o historii kladenských dolů, ale   i o současnosti skanzenu a jeho významu pro budoucnost.

    Dnešní vzpomínka na horníky z Lidic, předznamenává pietní období naší obce.

    Zdař Bůh!
 


  Pro zpravodaj 6. června 2009  připravil Antonín Nešpor
Popis pomníčku Lidickým najdete na adrese: http://www.vets.estranky.cz/clanky/vpm-okres-kladno/vinarice-_kl