Kostel jeho funkčnost a zaměření (polemika 2)

    Jsem teprve v půlce čtení návrhu projektu a mám dojem, že se od dřívějších dob jen málo změnilo.

    Když se tenkrát před léty  začala stavět ta nikdy nedostavěná galerie, asi se taky nikdo lidických neptal, jestli jsou pro či proti. Prostě stavba začala.

    Máme sice demokratický režim, ale případ s kostelem je velmi podobný. V obci lidi nic nevědí, a při tom už je na kostel rozpočet, peníze ministerstvem přislíbeny a z Lodže přivezeny cihly,  jaksi v předstihu, aby se nic nezdržovalo.

    To je teda síla!

    Staví se kostel pro žijící lidické, pro památku lidických zavražděných a nebo jen na odiv turistům?!

    Do hlavy mi jdou jen turisti.  Zavražděným už žádný kostel nepomůže a přeživší si to nepřály a mladší generace lidických o kostel myslím nestojí.

    Z Lidic už se jednou jedna propaganda stala. Teď se z nich má stát propaganda jiná?!
    Jaká a koho?

    Výstavbu kostela chápu tak, že si stát možná chce umýt ruce a omluvit se tím za to, že se 40 let církev utiskovala. Ale stejně je to drzost vystavět kostel někde, kde bůh nevyslyšel ani jednoho z nevinných věřících!!!

    Po nezdařilém pokusu vedení PL s internetovou hrou, která měla přilákat mladé lidi do Lidic, se zdá být výstavba kostela dalším pokusem o něco podobného. Ovšem už předem je jasné, že mezi těmi, kteří budou lákáni do Lidického kostela asi moc místních mladých nebude.
    Ale co, zdá se, že musíme za každou cenu přilákat kohokoliv!

    Je paradoxní zavádět do obce, která lehla popelem z důvodu rasové nenávisti a pomsty něco, co zase bude lidi rozdělovat jinak, podle jejich orientace.
    Byť má být kostel ekumenický, pro nevěřící to není zrovna půda usmíření.

Pavla Nešpor BellisováPro Zpravodaj 2.3.2008   z došlé pošty připravil Antonín Nešpor   OSL děkuje za názor.