Ono by to chtělo…

    Vlastně by to nechtělo už vůbec nic, kdyby všechno fungovalo jak má.

    Vzkaz, že u rybníka cosi smrdí jsem ponejprv bral jako žert, ale pak jsem si uvědomil, že všechno souvisí se vším obzvláště nyní, když se má začít stavět dalších 100 domů a to Hřebeč s výstavbou také ještě neskončil. (Děkuji za upozornění.)

    Tak jsem se jel podívat.

    Krajnice vozovky tvořící hráz rybníka, je stále v neutěšeném stavu. Vloni se tady při výkopu nové kanalizační vpusti našli raci. Tenkrát jsem slyšel, jak to bude s tou obrovskou louží, až se vpusť vybuduje. Tak louže opravdu zmizela, ale díry u kraje asfaltové vozovky zůstaly. Předpokládám, že se to nedalo od půlky října vyasfaltovat hlavně kvůli počasí.
Alespoň část předsevzetí je splněna, rybářům čest!

    Jenomže opodál už to začalo. Jen slabý vánek stačil, aby až k silnici od čistící stanice zanesl nepříjemný zápach. Myslel jsem si, že provoz čističky nebude mít až takový efekt. Možná že opravdu ne, ale když jsem došel podél plotu na druhou stranu čističky, zjistil jsem, že zápach neutuchá a zdrojem nepříjemného zápachu je rovněž vývod z čističky do rybníku Nervák.

    Kalná voda s plovoucími bublinami se pozvolna mísila s vodou rybníka, píši pozvolna, ona široko daleko v rybníce byla už kalná a přitékala stále kalnější, takže se na hladině tvořily obrazce, jako když se po obloze převalují nízké temné bouřkové mraky. (Je fakt, že ty ale nezapáchají).

    Někde jsem slyšel, že čistička odpadních vod se staví hlavně proto, aby vodu čistila a voda byla nezávadná. Tyto splašky jsou zřejmě nezávadné jen pro mikroorganismy, které v ních žijí.
    Možná, že někdo namítne, že nejsem odborník, ale když je něco odporné už od poheledu a navíc zapáchá, (babička by přidala: "jako psí kšíry"), tak to si dovolím i při svých sešlých smyslech ještě rozeznat.

    Nervák je už z jedné třetiny bez ledu na rozdíl od koupaliště, je to možná dáno výškou hladiny, nevím, ale co vím docela  jistě je to, kam se ztrácí pěna kterou sebou přináší proud zahuštěné hnědě kapaliny. Neztrácí, přirozeně se ale shlukuje a vytváří na hladině viditelné plovoucí ostrůvky.

    Nevím co se s tím dá dělat, ale jestli to co vytéká z naší čističky je stav normální, pak nás chraň přírodo až se připojí na čističku ještě sto a více domácností, které se plánují.Pro Zpravodaj 5.2.2008  připravil Antonín Nešpor  foto autor.