Consummatum est - dokonáno jest 

  Vernisáž výstavy kročehlavského fotografa  pana Jiřího Pergla zahájil sám majitel kavárny - vinárny Ateliér v Kročehlavech  a autor fotografií v jedné osobě.
    Dokonáno jest je podtextem všech obrázků, byť barevných, přesto plných nostalgie naplněné vzpomínkami nezapomenutelného.
    V sále i salonku bylo plno.  Mnoho známých i neznámých tváří se přišlo podívat a zavzpomínat na dobu, kdy Poldovka ještě jela a kdy se na Kladně tavila, válcovala, kovala a obráběla ocel, která se pak vyvážela do celého světa vice než 100 let.
    Při improvizované besedě jsme se dozvěděli detaily konce Poldovky i Koněva.  V sále seděli špičkoví odborníci a vyprávěli zástoje, které předcházeli zastavení jednotlivých provozů. Z besedy vyplynulo, že podnik  který byl oddlužen a prosperoval, byl nakonec politickým rozhodnutím "zavraděn", jak zaznělo z úst nejpovolanějších.

    Přes smutné téma se přítomní bavili, protože šlo vlastně o setkání poldováků.
Mám k Poldovce a Koněvu osobní vztah, který snad jednou také popíši. Příhod z hutního provozu jsem zažil dost a o brigádách, jako student. Je to kapitola sama o sebě.

    K výstavě byly vydány dva tituly zápalkových nálepek které byly již při vernisáži výstavy rozebrány.    Také jsem se v Ateliéru setkal s dalším fotografem, jehož zajímala památná lidická hrušeň a tak jsem získal  další příslib.   

Pro zpravodaj  6. září 2007  Antonín Nešpor  Foto autora vystavených fotografií, autor článku.