Okurková sezóna? 

    Opravdu je okurková.
    Podrápané ruce od vyvazování bujně rostoucích výhonků okurky “domácí”, do láku nejlepší. Že přídomek domácí je nesmysl, se dalo tušit, ale co pamatuji, pěstujeme je na malém záhonku, takže jakoby u nás zdomácněla.

    Největší zásluhu na všem tom pěstování má ale moje žena Pavla, která se s vrcholícím létem stává duší vší té kvetoucí rozbujelosti na zahrádce.

    Umění pěstovat různou zeleninu neodkoukala od sousedů, jak by se dalo předpokládat,  jež to jsou v některých směrech daleko před Mičurinem, ale zdědila je po svém otci. Ten má určitě radost i když už nežije a posílá nám sem tam i zdeformované papriky , či jiné vyzrálé plody, v nichž pak manželčina matka, paní Jindřiška Klesová, dokáže najít různé grimasy a obličeje a také je dokáže velice věrně vyvést v pastelových barvách.

    Připomínáme si tím i její letošní výstavu zeleninových pastelů v Oáze. Je škoda, že naše kultury milovná obec v níž jsou zastoupeny všechny ročníky od nejstarších do nejmladších vyslala na výstavu, bohužel jen delegaci.

    Však maminka ještě něco nakreslí a dodělá naskicované a budou další obrázky k vystavení.

   Ale o čem jsem to jen chtěl vlastně psát. O okurkové sezóně to určitě nebylo. To jen, že je horko a psi přestávají štěkat a namísto toho hledají stín. Co také v tomto počasí dělat jiného. Občerstvovat se u bazénů, kterých v obci opět přibylo, nebo se věnovat koníčkům někde ve stínu.

    Koníčky, to je ono. Už jsem tu jmenoval dva. Zahrádkaření a malování.

    Mám ale kamaráda Zdeňka Chalupu a ten se odjakživa zajímá o brouky. V rámci přátelských výměn emailů jsme se obeslali navzájem náhodně vybranými snímky, zobrazujícími čím se právě zabýváme.

    Tak pan Chalupa, jinak výpravčí, právě přerovnává svoje fotografie brouků, broučků, ků a ů (jak by uvedl klasik) a tak jsem dostal pár obrázků té havěti na obrazovku i s popisem.

    No a je tu další koníček, nálepky. Proč zrovna nálepky? Protože jsou na nich pěkné obrázky i s poučením.

    Píši tento článek, abych ukázal dva z  krásných koníčků, které se dají provozovat právě jen v létě. Kdy jsou brouci nejaktivnější a plody ze zahrádky mají nejbizardnější tvary.

    Okurková sezóna je najednou koníčků plná.  Zkusíte také nějakého doma "najít" a napsat o tom do zpravodaje, lidé si rádi přečtou něco poučného ze svého okolí.

    Psáno 21. července 2007 Antonín Nešpor
    foto detailů obrázků z výstavy paní Jindřišky Klesové, konané letos na velikonoce v Oáze .

    K článku je připojena další ze sérií nálepek tentokráte vydána pro potěchu přírodozpytců, s použitím fotografií pana Zdeňka Chalupy z Kladna.